Szanowni Klienci BCT,

 

Informujemy iż zgodnie z Newsletter Krajowej Izby Skarbowej Z/29/2022 od dnia 04.05.2022  udostępniona zostaje funkcjonalność automatycznego potwierdzania wywozu  za pośrednictwem platformy polskiego PCS wszystkim dokonującym zgłoszeń celnych w eksporcie.

W trakcie obsługi operacji wywozowej PCS na bieżąco aktualizuje w systemach terminalowych status odprawy celnej kontenera. W przypadku terminala BCT numery  odpraw celnych wywozowych będą dostępne dla Oddziału Celnego Baza Kontenerowa.

Celem skorzystania z automatyzacji eksporterzy zobowiązani są do dokonywania elektronicznego przedstawienia towaru z wykorzystaniem komunikatu IE507 albo IE507B.

Co ważne - komunikat ten musi trafiać do systemu AES/ECS2 w odpowiednim momencie, tj. w momencie udostępnienia kontenera na terminalu do ewentualnej kontroli celnej.

Przy wypełnianiu zgłoszenia celnego w systemie AES należy dokonać następującej czynności w polu 44  - Wpisać Kod informacji dodatkowej: PCS01 z opisem: PL701071897800000.

Ponadto w przypadku, gdy UWA#UWU (urząd wyprowadzenia jest inny niż urząd wywozu), status „zgoda na wyprowadzenie towaru” wymaga przedstawienia towaru w UC wyprowadzenia. 

Przedstawienie dokonuje się poprzez przesłanie komunikatu IE507.

Opisana powyżej automatyzacja skutkuje:

· przyspieszeniem i usprawnieniem odpraw w portach morskich,

· automatycznym wygenerowaniem IE599 bez konieczności ingerencji i manualnych czynności funkcjonariusza, co pozwala KAS wykorzystać kadry do innych czynności związanych z obsługą obrotu towarowego w porcie morskim

Krajowa Administracja Skarbowa rekomenduje zastosowanie tego rozwiązania informatycznego i postuluje, aby eksporterzy dostosowali swoje procesy biznesowe do przedstawionego powyżej rozwiązania,

Polski PCS we współpracy z klientami pracuje nad dalszym rozwinięciem form wsparcia dla eksportów w zakresie komunikatu IE507, dlatego prosimy o śledzenie strony  Polski PCS

 

Bałtycki Terminal Kontenerowy Sp. z o.o.