https://cdnweb.bct.gdynia.pl/s3fs-public/2021-06/kolej_1920x500.jpg

Terminal kolejowy znajdujący się na terenie Bałtyckiego Terminala Kontenerowego jest częścią infrastruktury kolejowej należącej do Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Torowisko BCT dzieli się dla układy: zewnętrzny i wewnętrzny. Układ zewnętrzny obecnie składa się z 7 torów manewrowo - postojowych z systemem automatycznego sterowania SRK (planowe oddanie do eksploatacji - czerwiec 2021).  Układ wewnętrzny stanowią 3 tory ładunkowe do obsługi przeładunku kontenerów i dwa tory do obsługi wagonów drobnicowych (długość użyteczna: 436m i 381m). Pełny wykaz danych technicznych torów znajduje się w „Regulaminie Bocznicy Kolejowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.’’,  dostępnej na stronie: https://www.port.gdynia.pl/pl/dla-kolei.

Dostęp do torowiska ładunkowego BCT oraz zasady prowadzenia ruchu kolejowego regulują: ,,Regulamin Bocznicy Kolejowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.’’, ,,Regulamin dostępu do OIU’’, ,,Zasady prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji na infrastrukturze Zarządu Morskiego Portu Gdynia, S.A.”, (znajdujące się na stronie internetowej ZMPG: https://www.port.gdynia.pl/pl/dla-kolei).

Zasady awizacji składów kolejowych do obsługi w BCT oraz reguły współpracy pomiędzy operatorami kolejowymi i ich przewoźnikami kolejowymi a BCT regulują: ,, Usługi Terminalowe - Standardowe Warunki Handlowe’’, załącznik A. Regulamin Operacyjny, cz. III Lądowe Operacje Przeładunkowe, punkt C. Obsługa wagonów oraz Taryfa BCT, dostępne na stronie internetowej BCT w sekcji Ogólne warunki handlowe.

Od 1.02.2021r. w BCT funkcjonuje platforma komunikacyjna INCOS z obowiązkiem elektronicznej awizacji składów wagonowych do obsługi w BCT (https://www.incos.pl/incos/login).

Przewoźnicy manewrowi oferujący usługi podstawiania wagonów ze Stacji Gdynia Port do BCT posiadający ważna autoryzację Zarządu Morskiego Portu Gdynia: PKP Cargo S.A. Północny Zakład Spółki
CTL Północ Sp. Z o.o.
DB Cargo Polska Sp. z o.o.
Freightliner PL Sp. z o.o.
LOTOS Kolej Sp. z o. o. Serwis intermodalny w BCT

 

Połączenia regularne

BCT Gdynia - Kutno Hub (połączenie z Gliwicami i Wrocławiem) 7 x w tygodniu PCC Intermodal
BCT Gdynia -  Poznań (Franowo) 3 x w tygodniu Loconi Intermodal
BCT Gdynia - Poznań (Gądki) 2 x w tygodniu Loconi Intermodal
BCT Gdynia - Warszawa (Praga) 2 x w tygodniu Loconi Intermodal
BCT Gdynia - Łódź (Olechów) 2 x w tygodniu Spedcont
BCT Gdynia - Nowe Skalmierzyce 1 x w tygodniu Loconi Intermodal
BCT Gdynia - Brzesko 1 x w tygodniu Freightliner
BCT Gdynia - Łódź (Stryków) 1 x w tygodniu Erontrans
BCT Gdynia - Kostrzyn 1 x w tygodniu POL-Agent

 

Połączenia nieregularne

BCT Gdynia - Terespol Pomorski kilka razy w tygodniu Primer
BCT Gdynia - Radomsko kilka razy w miesiącu Loconi Intermodal
BCT Gdynia - Dąbrowa Górnicza kilka razy w miesiącu Freightliner
BCT Gdynia - Swarzędz nieregularnie Clip Intermodal
BCT Gdynia - Ełk nieregularnie NTQ
BCT Gdynia - Wróblin Głogowski nieregularnie C. Hartwig Szczecin
BCT Gdynia - Inowrocław nieregularnie Polsin
BCT Gdynia - Janikowo nieregularnie Polsin